6-İnsan Tapınağı TARİKATLAR

6-İnsan Tapınağı TARİKATLAR
( People’s Temple )

Aslında küçük ve etkisi olmayan bir dini grup olmasına karşılık 1978 de Guyana’daki Jonestown kentinde 918 üyesinin “İnsan Tapınağı”nın da siyanürlü portakal suyu içerek toplu intihar etmelerinden sonra dünya tarafından tanınan bir kült haline gelmiştir. Bu olaydan sonra tapınağın olduğu Jonestown bölgesi utanç verici bölge olarak anılmaya başlanmıştır.

People’s Temple Kültü Jim Jones tarafından kurulmuştur. Jim Jones kültün hem lideri hem de Tanrısı konumundaydı. Jim Jones 1976 yılından sonra taraftarlarını

Grup üyeleri dış dünyayla tüm bağlantılarını kesmişti. Grubun inanışına göre yakın bir zamanda bir vahiy yayılmıştır ve Ku Klux Klan tarafından yayılan söylentiye göre Los Angeles ve san Fransisko da bir deprem olacak ve bu kentler yerle bir olacaktır.

Kült suikast törenlerini çeşitli durumlardan önce kendilerini ahlaksızlıklardan kurtarmak amacıyla düzenliyorlardı. Toplu suikast – intihar, katliam- töreninden kültün 85 üyesi Jones’un üç oğlu da dahil olmak üzere sağ kalmışlardır. Sağ kalan bu kişiler 18 Kasım 1978 de topluluk sohbetinde yer almayan bir kısmı ise Guyana’ya yerleşmektense Kaliforniya’da yerleşen diğerleriyse intihar anında Ormana doğru kaçmayı deneyen kişilerdi.Bir kurbanın çığlığının duyulduğu suikast öncesi törene ait bir kayıtta Jim Jones tarafından söyletilen şu sözler yer almaktadır. “Biz güzel bir gün yaptık, haydi güzel bir gün yapalım. Biz suikaste katılmadık bu bir devrimci harekettir.(biz intihar etmiyoruz yaptığımız devrimci bir eylemdir, intihar değildir… anlamında)”

Son Ayin olarak bilinen bu olayın video kayıtları mevcuttur. Video’da görünen o dur ki müridler Jones’ın Şerefle ölün! sözleri sonrası zehirli içecekleri seve seve içiyor ve çocuklarına içiriyorlardı. Assağıda tercüme ettiğim konuşmalar direk videodan alıntıdır;

Jim Jones:

Ben sizlere iyi bir hayat vermek için elimden gelenin en iyisini yaptım. Buna rağmen, bir avuç insan, yalanlarıyla bizim hayatlarımızı yaşanamaz bir duruma getirdiler. Eğer barış içinde yaşayamıyorsak, o halde barış içinde ölelim. (Burada müridler arasında alkış kopuyor).. Bizler ihanete uğradık. Bizim yapacağımız eyleme topluca intihar denilemez. Bu eylem devrimci bir harekettir.

Birinci kadın :

Ben hayatta kalmamız için bir umudumuzun olduğunu düşünüyorum..

Jones :

Gunu geldiginde tum insanlar hayata gozlerini yumacaktır.

Cemaat:

Evet!!! Evet!! Evet!! (diye haykırıyor)

Jones:

Şu anki durumumuz bu dünyada bize cehennemden bile beter bir hayat yaşatacaktir. Benim için ölüm korkunç bir şey değildir. Esas lanetli olan bundan sonra yaşamaktır. Bu durumda yaşamanın bir anlamı yok!

Birinci kadin:

Ama ben ölümden korkuyorum!

Jones:

Hiç zannetmiyorum korktuğunu..

Birinci kadin:

Bence bir kaç kişinin ihaneti yüzünden 1000 kadar insanın kendini öldürmesi anlamsız. Ben buradaki çocuklara ve bebeklere bakıyorum ve yaşamayı hak ettiklerini düşünüyorum.

Jones:
Ama sence onlar daha çoğunu haketmiyor mu Onlar barışı hakediyor. İnsanlara vereceğimiz en iyi cevap, bu kahrolası dünyadan çekip gitmemiz olacak! (Cemaat alkışlıyor)

Birinci Adam:
Tamamdır hanım kardeşim! herşey bitti artık..İyi bir gün geçirdik. (Alkış)

Ikinci adam:

Emri verdiğiniz takdirde hayatımızı noktalamaya hazırız!

Jones :

Lütfen Tanrı aşkına hadi başlayalım. (cemaat Baba! baba! diye tempo tutuyor)

Ucuncu adam:

Babamiz bizi buralara kadar getirdi. benim seçenegim baba ile ölmek!

Jones:

Serefle ölmeliyiz…Hadi! çabuk! çabuk! Ölmek bu hayatta yaşamaktan kat kat daha iyi.